Forklift Bakımı


İş alanında, ağır materyallerin belli bir alana ya da yüksek bir noktaya taşınması için forklift, çalışma alanlarında önemli bir yere sahiptir. Özellikle yoğun taşıma ve depolama kapasitesi olan şirketler için forklift kullanımı hayati önem taşıyabilir. Bunun için günlük, aylık ve yıllık forklift bakımı işlerinizin aksamaması ve kaza gibi durumların yaşanmaması için önemli bir unsurdur. Şirketimiz bu alanda, bakım, onarım yaparak işlerinizin her zamanki hızında ilerlemesini amaçlamaktadır.


Forklift Motor Yağı Ve Yakıt Devresi Kontrolü


Yakıtla çalışan birçok aracın kontrolü günlük ya da haftalık olarak yapılmalıdır. Bu bakımlar yapılmadığı takdirde aracın ömrü kısalır, kaza ve yanma gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Şirketimiz forklift bakımı yaparak, motor yağının kontrolünü düzenli olarak analiz eder. Akıntı yapan araçlar, yağ seviyesi düzenli olarak kontrol edilir.

Motor yağı dolumu: Külbütör üzerindeki kapak haznesinden çıkartılarak, forklift için uygun olan yağ doldurma işlemi yapılır, seviye ve sızma durumları kontrol edilir.

Yakıt devresi kontrolü: Sızıntı ve motoru ateşleyen devrelerin düzenli olarak temizlenmesi ve kontrolü yapılır. Gerektiğinde parça değişimi yapılmaktadır.


Motor Kontrolü Ve Bakımı


Forkliftin çalışmasını ve günlük performansını belirleyecek olan, aracın motorudur. Düzenli olarak motor ve hidrostatik sistem analiz edilmezse, araç sıcaklığı artar ve birtakım yanmalar meydana gelebilir. Aracın diğer parçalarının zarar görmemesi için düzenli olarak motor kontrolü yapılmalıdır. Aksi takdirde forklift ömrü kısalır ya da daha maliyetli bakımlar gerektirebilir. Düzenli olarak bakım ve yedek parça temini yapan şirketimiz, forklift araçlarının motor performansını, yakın yakım gücünü ve hidrostatik sistemde oluşabilecek su sıcaklık seviye artışlarını kontrol etmektedir.

Motor kontrolü: Motorun bütün fonksiyonel özellikleri, çalışma ve ısınma performansı analiz edilir.

Hidrostatik sistem: Motorun yağ ve su sıcaklığı kontrol edilir, su sıcaklığı ya da yağ yakım hızı anormal ise müdahale edilir.

Tekerlek Ve Kaldırma Sistemi Kontrolü

Aracın önemli parçalarından biri olan tekerlek ve kaldırma sistemi, düzenli olarak kontrol edilmelidir. Aracın işlem faktörlerine göre yıpranma payı daha yüksek olan parçalardan biri de lastikler ve kaldıraçta bulunan piston rod, tilt ayarlarıdır. Forklift bakımı yapılırken düzenli olarak lastik ve kaldırma sistemleri de kontrol edilir. Aracın performans düşüklüğü yaşamaması ve diğer parçalara zarar vermemesi açısından önem verilmesi gereken kontrollerdir.

Kaldırma sistemi: Piston rod ayarı ve tilt ayar somonları gevşetilerek, kaldırma ayarı yapılır.

Tekerlek ve lastik bakımı: Hava basıncı, direksiyon ve sürtünme yüzeyleri kontrol edilir.
13 görüntüleme